Menu Zamknij

Kult świętej Rity w Świdnicy

“By odzyskać nadzieję, mamy ku pomocy Świętą Ritę”.

Święta Rita od spraw trudnych przywędrowała do parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy w Wielkim poście w obrazie ofiarowanym przez państwa Stanisławę i Jerzego OLEŃKIEWICZ w 2018 roku. obraz ten został poświęcony podczas rekolekcji wielkopostnych.

Nasza grupa, która już od dawna czciła Świętą Ritę, rozpoczęła tą niezwykłą przygodę na odpuście w Bielawie link do artykułu 22 maja 2016 roku na nowym miejscu budowy kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. W naszej parafii ukazał się plakat zapraszający na odpust, więc stąd nasza obecność na tym wydarzeniu. Kilka osób z naszej parafii udało się do Bielawy, gdzie w murach budującego się kościoła była sprawowana Msza Święta z obrzędem zawiązania bractwa Świętej Rity. Po zakończonych uroczystościach w procesji z figurą i relikwiami Świętej Rity udaliśmy się do kaplicy sióstr augustianek. Tam każdego 22. dnia miesiąca jest odprawiana Msza z nabożeństwem.

Od tej pory każdego 22. dnia miesiąca jeździliśmy do Bielawy. Tak pokochaliśmy to miejsce, gdzie Święta Rita nas zapraszała, że nie wyobrażaliśmy sobie, aby nie być w którymś miesiącu. Kaplica przeurocza, a w niej klimat taki niezwykły. Siostry augustianki, ks. Robert, ks. Artur-inicjator powstania bractwa i opiekun, bractwo Św. Rity i przemiły pan organista zawsze witali z uśmiechem pielgrzymów i tworzyli rodzinną atmosferę, dzięki czemu kaplica zawsze była wypełniona wiernymi, rozmodlona i rozśpiewana. Z różą w dłoniach chwaliliśmy świętą Ritę dziękując Jej za wstawiennictwo w naszych potrzebach. 

I tak minęły 3 lata pielgrzymowania do Bielawy do naszej Rity. Pan Bóg wynagrodził nam ten wysiłek pielgrzymowania i decyzją księdza biskupa Ignacego do naszej wspólnoty trafił ksiądz Artur w lipcu 2018 roku. Od tej pory, dzięki przychylności księdza proboszcza Rafała Kozłowskiego, możemy gromadzić się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia każdego miesiąca na Mszy połączonej z nabożeństwem ku czci Świętej Rity.

Jesteśmy szczęśliwi, że to co udało się księdzu Arturowi stworzyć w Bielawie, teraz dzieje się w naszej parafii. Każdego miesiąca o godzinie 17:00 gromadzimy się na modlitwie i na nabożeństwie. Z wielką radością patrzymy na rozkwit kultu i na przybywające intencje, których z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej. Także poświęcenie róż, które można nabyć przed Mszą, jest wielkim przeżyciem. Dbamy oto, aby to nabożeństwo było piękne i uroczyste. Cieszymy się z tego dzieła i pragniemy, aby Święta Rita była czczona przez jak największą liczbę osób. Mocno wierzymy w słowa wypowiedziane przez Jezusa: “Proście a będzie Wam dane…” (Mt 7,7).

O naszej patronce napisano już wiele książek, ułożono wiele modlitw, pieśni. Trzeba i nam rozmodlić się i prosić Ją w tych ciężkich czasach, w których żyjemy, a które są trudne. Wierzymy, że i w tym czasie Rita nas nie opuści i wyprosi u Boga potrzebne łaski.

Te wspomnienia przekazała czcicielka Świętej Rity – Maria Jezierska w imieniu swoim i czcicieli.